reklama

Čo to bol beat...

Skôr to pasuje na referaty.sk, ale uvidime. Skúste prečítať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Špecifikujte príčiny revolty, krízy osobnosti hrdinov v svetovej literarúre 20. storočia. Vychádzajte z vlastných čitateľských skúseneností.




Vzhľadom na to, že by som mal v tomto referáte vychádzať z vlastných čitateľských skúseností, budem sa sústreďovať hlavne na beatnickú poéziu a prózu, kedže som z povojnovej literatúri prečítal zväčša diela tohoto smeru. Fascinoval ma hlavne román Na ceste od autora menom Jack Kerouac. Je to autobiografické dielo, ktoré presne znázorňuje základnú myšlienku beatnického hnutia. Okrem typických znakov revolty v dielach od iných autorov tohto obdobia ako sú napríklad zobrazenie sociálnej nerovnosti, odpor voči vojne a odmietanie komunizmu, však beatnici vytvorili myšlienkový smer, ktorý odmietal vo vtedajšej spoločnosti USA niečo takmer nepredstaviteľné, a to materializmus. Povojnové usporiadanie spoločnosti USA si takmer vynucovalo materializmus a s tým spojenú neslobodu počas dosahovania ,,amerického sna´´ a aj po jeho dosiahnutí. Beatnici preferovali absolútnu slobodu a s tým spojené aj odmietanie filozofie ,,amerického sna´´ a materializmu. Odmietali úspešnú kariéru burzového makléra, ktorý odíde ráno do práce a vracia sa neskoro večer, pričom sa ani nevidí so svojou rodinou a tobôž nie so svojimi priateľmi. Potrebovali si užívať život naplno so svojimi priateľmi a priateľkami. Hlásali požiadavku intenzívneho vnútorného života, absolútnu slobodu, nezávislosť, individualizmus a zamerali všetko úsilie proti materialistikému svetu. Túto životnú filozofiu by sme mohli prirovnať k súčastnej filozofii anarchistov, ktorí rovnako odmietajú materializmus a požadujú absolútnu slobodu. Nesnažili sa o prerazenie do bohatého sveta, ale boli spokojní na okraji spoločnosti, na pomyselnom ,,ostrove Ľudoslobody´´, kde naozaj žili pravdivo, prosto, múdro, úžasne a podľa vlastných pravidiel, presne podľa výroku Lawrencea Ferlinghetttiho. Naopak snažili sa v spoločenskom rebríčku klesať čo najnižšie, aby sa cítili slobodní. Neobmedzovaní peniazmi a povinnosťami z nich vyplývajúcimi. Neobmedzovaní životom ostatných.Ak by som mal uviesť jeden príklad z knihy, tak už len to, že hlavný hrdina precestoval celé Spojené štáty z New Yorku až do San Francisca takmer bez peňazí, len aby sa stretol so svojimi priateľmi je veľký dôkaz slobodnej vôle a nezávislosti. Alebo ak mám uviesť príklad z básnickej tvorby, pretože beatnictvo je hlavne poézia, tak by som uviedol niekoľko veršov z básne Lawrencea Ferlinghettiho:

Žijem si zo dňa na deň pokojne
som pečený-varený v Mikovej krčme
a čítam inzeráty.
Prečítal som Čo píšu iní
od a po zet
a všimol som si ako stotožňujeme
Spojené štáty so Zasľúbenou krajinou
kde je na každej minci nápis
V boha sa nádejame
na dolárových bankovkách však už ho nieto
pretože tie sú božstvom samy osebe.

Tento úryvok z básne presne vystihuje charakter vtedajšej spoločnosti a odpor beatnikov voči jej hodnotám. Odpor voči peniazom ako nástrojom moci, odpor voči USA ako nositeľom moci a odpor voči spoločnosti ako prijímateľom tejto moci a v snahe dosiahnuť úspech a aj ako aplikátormi tejto moci.


Ľuboš Baran

Ľuboš Baran

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

vraj najinteligentnejší tvor na svete - človek Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu